Buty do baletu

Buty do baletu

Idealne buty do baletu

Balet to widowisko teatralne, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec. Tancerki baletowe tańczą według szczegółowo określonej choreografii wykonując spektakularne figury taneczne. Aby móc poprawnie wykonywać układ choreograficznych, każda baletnica musi mieć odpowiednio dobrane obuwie do tańca baletowego. Przyjrzyjmy się bliżej ich różnym rodzajom oraz charakterystyce. Ciekawi? Zaczynamy !

Rodzaje obuwia

Specjalistyczne buty do baletu możemy podzielić na baletki to tańca, pointy oraz półpointy. Bardzo często osoby nieznające się na balecie wszystkie trzy rodzaje nazywają po prostu baletkami, jednak nie jest to poprawne. Pomiędzy rodzajami dostrzec można znaczne różnice.

Baletki

Baletki to obuwie dla początkujących tancerzy. Wykonane są z bawełny , dodatkiem strechu bądź elastyny. Spotkać można również baletki skórzane. Są to buty bardzo miękkie, elastyczne bez żadnych szwów oraz usztywnień. Posiadają podwójna podeszwę zewnetrzną co ułatwia sterowanie stopą. Można nazwać je idealnie dopasowanymi skarpetami.

Pointy i Półpointy

Pointy do baletki do tańca z usztywnionymi palcami. Posiadają płaskie noski, dzięki temu tancerze mogą stawać na palcach. Pointy to profesjonalne obuwie taneczne, w których możemy zobaczyć zawodowych tancerzy na deskach teatrów.

Półpointy to z kolei obuwie przejściowe pomiędzy baletkami a pointami dedykowane do treningów. Traktowane jest bardziej jako narzędzie treningowe niż klasyczne obuwie. Ich zadaniem jest wzmocnienie aparatu mięśniowego stóp i przygotowanie ich do pracy w klasycznych pointach. W przeciwieństwie do pointów nie posiadają usztywnionej wkładki wewnętrznej, a podeszwa składa się jedynie z miękkiej skóry, co znacznie ułatwia wykonywanie ćwiczeń w pozycji „półpalce”.

Buty produkuje się poprzez sklejanie wielu warstw różnej grubości kartonu i materiału. Czubki pointów robi się także z gipsu a podeszwy ze skóry. Zewnętrzna część pokryta jest satyną w kolorze bladego różu, który nazywany jest różem baletowym.

Idealne dopasowanie i kształt stopy

Obuwie powinno być idealnie dopasowane do układu najszej stopy. Nie wolno wybrać rozmiaru nawet o połowę za większego lub za małego. Podczas wyboru pointów warto zwrócić uwagę na wysokość podbicia, szerokość i długość stopy, a także wielkość poszczególnych palców oraz ich ułożenie. Podczas mierzenia i zakupu nowych pointów warto pamiętać o wkładkach ochronnych, które będziemy używać razem z obuwiem.  Przy zakupie butów warto udać się do własnego pedagoga lub specjalisty, który zajmuje się profesjonalnie doborem butów baletowych. Bardzo ważne jest poczucie komfortu tancerza. Specjalista może polecić dostępna modele, jednak wybór najlepszych należy od indywidualnych upodobań i preferencji użytkownika.

Jakość

Baletki, pointy i półpointy to specjalistyczny rodzaj obuwia tanecznego charakteryzujący się wysoką jakością. Jest to niezbędny i najważniejszy atrybut każdej baletnicy. Buty dodają szyku, elegancji, lekkości i wdzięku.

Pointy i baletki do tańca to nagroda, która przychodzi w odpowiednim czasie po wielu godzinach ćwiczeń i intensywnych treningów. O odpowiednim czasie na specjalistyczne obuwie taneczne decyduje pedagog, jeśli widzi u swojego ucznia gotowość psychiczną i fizyczną.

Napisz komentarz