Cristiano Ostinelli

Decydujący moment, by zatrzymać chwilę w kadrze

Idealne możliwości do złapania kadrów często migają przed oczami, a fotografowie muszą być gotowi, by te momenty uchwycić. Każda, nawet zwyczajna chwila ma w sobie wielki potencjał. Tak samo jak fotografowie ulicy, ślubni mistrzowie kadrów także muszą być w nieustannej gotowości: oczu i aparatu, by nie żałować straconego ujęcia. Przechwycenie obrazu pół sekundy za późno, zabije efekt. Życie to nie taśma filmowa i nie da się go przewinąć, by wrócić do pożądanej chwili.

 

„Decydujący moment” to termin ukuty przez pioniera fotografii ulicznej, ojca fotoreportażu, jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku: Henri Cartier-Bresson’a. Było to w czasie, kiedy fotografia była jeszcze stosunkowo nowym medium sztuki i nie była brana na poważnie. Fotografów często krytykowano za brak dyscypliny jak u tradycyjnych artystów, których prace powstawały godzinami, całymi dniami, a nie w ciągu kilku sekund. (Książka The Decisive Moment została wydana w Nowym Yorku w 1952 r.).

Cartier-Bresson zaś wierzył, że „decydujący moment” był tym ułamkiem sekundy, w którym dzięki szybkości, intuicji i przepływowi geniuszu, fotograf może przechwycić chwilę, która jeżeli się spóźni, nigdy już nie wróci. Nie każdy może się pochwalić taką umiejętnością. Koncepcja decydującego momentu wpłynęła na rozwój nowoczesnego reporażu, także ślubnego.

Oto mistrzowskie ujęcia, których autorzy ZDĄŻYLI, uruchamiając swój geniusz w przechwytywaniu obrazów. W decydującym momencie!:) Wszystkie poniższe zdjęcia zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie fotografów weselnych ISPWP Wedding Photography Contest.


Cristiano Ostinelli

 Christiano Ostinelli

Chrsitiano Ostinelli

Christiano Ostinelli

Chrisitiano Ostinelli

Christiano Ostinelli

Kemran ShiralievKemran Shiraliev

Marine PoronMarine Poron

Marius Dragan Marius Dragan

Jeane Rios Jeane Rios

Mark WallisMark Wallis

Melissa Suneson Melissa Suneson

Monika Zaldo Monika Zaldo

Pedro AlvarezPedro Alvarez

Renato dPaulaRenato dPaula

Rosita Lipari Rosita Lipari

Yves SchepersYves Schepers

Sylvain GarderesSylvain Gardères

Geoff WilkingsGeoff Wilkings

Marco KlopenmakerMarco Klopenmaker

Marcin Karpowicz

Marcin Karpowicz

Napisz komentarz