Etiopia

Etiopia – kraj pochodzenia ludzkości

 Etiopia to niezwykle urokliwy i magiczny kraj o starożytnych i duchowych korzeniach. To właśnie tutaj odnalezione zostały najwcześniejsze szczątki ludzkich przodków. Etiopia na pewno spodoba się każdemu, kto szuka miejsca z historią, legendami, architekturą religijną i piękną dziką przyrodą.   

Z czego słynie Etiopia?

   Etiopia mieści się we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. W starożytności aż do X wieku n.e. na jej terenach znajdowało się słynne królestwo Aksum, które jako pierwsze państwo afrykańskie przyjęło chrześcijaństwo. Większość najciekawszych zabytków znajduje się w północnej części kraju. Na południu natomiast mieszka kilka odizolowanych od cywilizacji plemion, które do dzisiaj zachowały swoją odrębność pomimo upływu tysięcy lat. Etiopia to również ojczyzna kawy. Smakosze tego napoju mogą wybrać się na tradycyjną etiopską ceremonię picia kawy.

   Każdy, kto szuka odpowiedniego miejsca na egzotyczne wczasy 2020, powinien wziąć pod uwagę Etiopię. To kraj który zaoferuje turystom nie tylko aktywny wypoczynek, ale też zainspiruje i poruszy oraz sprawi, że podróż będzie przygodą której nigdy się nie zapomni. Oto kilka najbardziej niesamowitych miejsc do odwiedzenia w Etiopii:

Aksum        

   Aksum to jedno z najstarszych miast Afryki i była stolica starożytnego królestwa. Mieszkała tutaj królowa Saby znana ze Starego Testamentu, a według legendy to również ostatnie miejsce spoczynku Arki Przymierza. Aksum najbardziej znane jest dzisiaj z ogromnych kamiennych obelisków o wysokości do 33 m, z których najstarsze mają około 1700 lat. Ruiny starożytnego miasta wraz z Kościołem Matki Bożej z Syjonu wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lalibela

   To najświętsze miejsce dla chrześcijan z Etiopii, do którego licznie przybywają pielgrzymi. Znajduje się w północnej części kraju na pograniczu Kotliny Danakilskiej i Wyżyny Abisyńskiej. Miejscowość słynie na świecie z jedenastu kościołów, które zostały wykute w skale za pomocą młotów i dłut. Monolityczne świątynie powstały w XII i XIII wieku na zlecenie króla Lalibeli. W 1978 roku kościoły wpisane zostały na listę UNESCO.

Park Narodowy Gór Semien

   W górach Semien, które nazywane są Dachem Afryki turyści mają możliwość podziwiać przepiękne widoki. To idealne miejsce dla osób poszukujących trekkingu. W górach znajduje się najwyższy szczyt Etiopii – Ras Daszan o wysokości 4543 m n.p.m. W parku występują liczne gatunki endemiczne z których za najsłynniejsze uznaje się pawiany Gelada, koziorożce Walia oraz wilki etiopskie.

Jezioro Tana

   To największe jezioro Etiopii słynące z przepięknych klasztorów i świątyń Etiopskiego Kościoła, które zbudowane zostały na dziewiętnastu wyspach. Pochowano tam niektórych cesarzy Etiopii. Tutaj rozpoczyna swój bieg Nil Błękitny, a w jego pobliżu utworzyły się wodospad Tys Yssat, który uważany jest za jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych państwa. Blisko wodospadów znajduje się także najstarszy etiopski most wykonany z kamienia. Zbudowany został w 1626 roku przez cesarza Sissiniosa.  

Harar

   Jest to miasto mieszczące się w północno-wschodniej części Etiopii w pobliżu granicy z Somalią. Zwane jest „Mekką Afryki”, gdyż na jego terenie zbudowano ponad 100 meczetów z wyraźnymi wpływami afrykańskimi, dzięki czemu posiadają oryginalny, niespotykany gdzie indziej wygląd. Miejsce to uznaje się również za „czwarte święte miejsce islamu”. Stare miasto otoczone murami z XIII i XIV wieku umieszczone zostało w 2006 na liście UNESCO.

Ludy Doliny Omo

   Dolina rzeki Omo znajduje się w południowej części kraju i uznawana jest za najbardziej dziewiczy pod względem etnicznym region kraju. Nadal można spotkać tutaj ludzi, którzy żyją tak samo jak przed wiekami bez prądu i zdobyczy cywilizacji. Na terenie doliny mieszka kilkanaście różnych plemion, które słyną z niezwykłych ozdób na swoim ciele. Kobiety z plemienia Mursi zakładają gliniane talerzyki na swoje wargi, natomiast Hamerowie zaplatają swoje włosy w niewielkie charakterystyczne warkoczyki, a skórę ciała pokrywają grubą warstwą specjalnej mazi z dodatkiem rudej glinki. Dolina zasłynęła również z odkrycia szczątków hominidów z wczesnego plejstocenu. 

Pustynia Danakilska

   To jedno z najbardziej niezwykłych, ale też trudno dostępnych miejsc na świecie. Jest to najniższy punkt Afryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. Znajduje się w środkowej części Kotliny Danakilskiej. Temperatury często przekraczają 45 stopni, ale nieziemskie widoki wynagradzają niełatwą wyprawę. Pustynia słynie z barwnych jezior lawowych, gorących źródeł i pól zastygłej lawy, które tworzą krajobraz jak z obcej planety. Wielką atrakcją dla turystów są również liczne czynne do dzisiaj wulkany. Na szczycie jednego z nich – Erta Ale – można podziwiać jezioro lawy, ale najlepiej robić to nocą, gdyż za dnia temperatury są nie do wytrzymania. Za najpiękniejszą część pustyni uważa się pole gorących źródeł, które znajdują się w pobliżu wulkanu Dallol.

Napisz komentarz