Jak ciepło, to tylko z kominka

Jak ciepło, to tylko z kominka

Zima za pasem. Jesienne wieczory bywają uciążliwe. Dużą pomocą może stać się kominek, dzięki któremu możemy wygrzać się i pomarzyć o cieplejszych porach roku. Jednak, żeby kominek mógł działać, musi być sprawny. Powinien mieć odpowiedni komin, tak, aby spaliny mogły przez niego swobodnie wychodzić. No i musi mieć odpowiednie drzwiczki kominkowe, sprawne i wytrzymałe. Jeśli ich brak, wówczas możemy doznać zaczadzenia, a poza tym ciężko nam będzie porządnie rozpalić w kominku i utrzymać ciepło przez cały czas. Nawet przy dokładaniu szczap co 5 minut wątpliwe jest czy podtrzymamy ogień w naszym kominku.

Dlatego warto zadbać o możliwość wygrzewania się nieco wcześniej, póki za oknem też mamy w miarę ciepło. Pierwszym krokiem jest wyczyszczenia komina. Najlepiej, jeśli zrobi to wykwalifikowany kominiarz. Dalej należy sprawdzić, czy wszystkie części kominka są na swoim miejscu i czy są sprawne. Warto zwrócić uwagę na elementy narażone na korozję. Jeśli stwierdzimy uszczerbek drzwiczek, należy niezwłocznie zakupić nowe. Jednak pojawia się pytanie: gdzie zamówić drzwiczki do kominka? Sprawa nie jest aż tak trudna. Wystarczy znaleźć odpowiedni sklep stacjonarny lub internetowy i znaleźć pasujące do naszego kominka drzwiczki. Producent drzwi kominkowych ignif.com podaje na swojej stronie wymiary swoich wyrobów. Ułatwia to wybór odpowiedniego zamknięcia naszego kominka. Istotne jest, żeby drzwiczki mogły się swobodnie domykać, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo i skuteczność użytkowania kominka.

Kiedy już zamontujemy nowe drzwiczki, możemy zaopatrzyć się w drewno, chyba że zrobiliśmy to już wcześniej. Niektórzy przecież cały rok ciułają zdobyczne klocki, które powstają w wyniku na przykład wycinki złamanych w trakcie burzy drzew, albo czyszczenia posesji przed planowaną budową. Zdarza się także, że drewno do kominka jest obwożone po domach przez miejscowych drwali czy pracowników leśnych. Można też je zamówić w sklepie internetowym z dowozem do domu, co znacznie ułatwia sprawę.

Napisz komentarz