Jak rozpoznać, że fotograf ślubny jest wart zatrudnienia

Jak rozpoznać, że fotograf ślubny jest wart zatrudnienia?

Szukając fotografa na wesele często możemy być zdezorientowani. Ofert jest mnóstwo, a my jako amatorzy fotografii, nie mamy pojęcia, na co zwracać uwagę szukając osoby, która będzie w stanie zrobić nam naprawdę dobre zdjęcia na ślubie i weselu. Poniżej podpowiemy, po czym poznać dobrego fotografa, a które oferty na robienie zdjęć ślubnych lepiej omijać.

Na co zwracać uwagę przeglądając portfolio fotografa?

Pierwsza sprawa to oczywiście obejrzenie portfolio fotografa. Żadne obietnice ani to, że dobrze nam się rozmawia z konkretnym fotografem, nie powinny nam zaślepić sprawy kluczowej, czyli jakości zdjęć, które ta osoba robi. Warto popatrzeć na więcej niż jedną, czy dwie sesje. Na tym etapie wycinamy już prawie jedną trzecią kandydatów. Dlaczego? Otóż, każdy fotograf ślubny ma swój indywidualny styl. Jedni robią zdjęcia w dużym przybliżeniu i starają się ukazać parę młodą w emocjach. Inni fotografowie natomiast zdają się tych emocji nie dostrzegać, przez co też trudno jest im pokazać cokolwiek poza ładnym krajobrazem na zdjęciu. Po latach, najbardziej zadowoleni będziemy z tych zdjęć ślubnych, na których widać było łączące nas z drugą połówką uczucie, radość bijącą z twarzy, a także młodzieńczy entuzjazm. Dlatego, przeglądając zdjęcia w portfolio fotografa, popatrzmy nie tylko na plener, ale na twarze pary młodej.

Jak ocenić, czy fotograf potrafi współpracować z fotografowaną parą młodą?

Druga sprawa to oczywiście sposób, w jaki bohaterowie zdjęć zachowują się na zdjęciach. Dobry fotograf na wesele Toruń czy na ślub to taka osoba, która będzie umiała nauczyć weselników i parę młodą jak mają zachowywać się przed obiektywem, aby osiągnąć jak najlepsze ujęcie. Jeśli widzimy, że zdjęcia ślubne w portfolio fotografa ukazują statyczne osoby, które przybierają bardzo pozowane gesty i układ ciała, to jest to dla nas znak, że ten właśnie fotograf prawdopodobnie nie ma umiejętności współpracowania z fotografowanym obiektem.

Oceniamy techniczną jakość zdjęć

Kolejna sprawa to oczywiście technika wykonywania zdjęć. Popatrzmy, czy wśród zaprezentowanych zdjęć ślubnych u fotografa, którym jesteśmy potencjalnie zainteresowani, znajdują się zdjęcia prześwietlone, źle skadrowane, czy widoczna jest zbyt duża ingerencja programów do cyfrowej obróbki zdjęć? To podstawowe „usterki“, obniżające jakość zdjęć. U profesjonalisty nie powinno ich oczywiście być.

Sprawdźmy, jaki styl ma fotograf

Poza tym, warto szukać fotografa, który ma styl dopasowany do naszych preferencji. Jeśli lubimy romantyczne zdjęcia w polu kukurydzy, poszukajmy takiego, który w portfolio ma właśnie takie zdjęcia. Jeśli te zdjęcia są dobrej jakości, minimalizujemy ryzyko wpadki decydując się akurat na tego usługodawcę. Jeśli bardziej interesują nas sesje pozowane, w studio, wówczas również na pewno znajdziemy na rynku fotografów, którzy sztukę robienia zdjęć w sztucznym świetle opanowali do perfekcji.

Oceniamy, jaka będzie jakość współpracy z fotografem na podstawie wstępnej rozmowy

Poza sprawdzeniem portfolio, oczywiście ważne jest także to, jak nam się z fotografem rozmawia. Czy jest to osoba komunikatywna, czy jej oferta jest przejrzysta? Czy potrafi nam jasno powiedzieć, jakie są jej możliwości odnośnie ilości zdjęć, które otrzymamy w wyniku współpracy z tą osobą? Czy jest zainteresowana dopasowaniem się do indywidualnych warunków zamówienia, czy też raczej podchodzi do każdego zlecenia rutynowo? Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść naszym wyobrażeniom.

Napisz komentarz