rustykalne wesele

Rustykalne wesele, czyli właściwie jakie? Cechy stylu

Wiejski stół z rustykalnym weselem ma tyle wspólnego, co bimber z winem chardonnay. Choć „rustykalny” z definicji oznacza „mający związek z wsią”, przyjęcie w tym stylu rządzi się nieco innymi prawami. Jakimi?

Tekst: Katarzyna Mordalska

Nie każde wiejskie wesele to rustykalne wesele

W myśl zasady „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”, zauważyć można pewien trend, który pewnie potwierdzi niejeden bywalec wesel w różnych środowiskach. Pary z miast coraz częściej szukają połączenia z naturą i sielskim klimatem wsi, natomiast nowożeńcy z mniejszych miejscowości decydują się raczej na nowoczesne aranżacje, często z przysłowiową pompą. Z tego powodu rustykalne wesele zyskało w ostatnich latach nowy, bardziej współczesny wymiar.

rustykalne wesele wystrój

Bolączkę dla par, decydujących się na wesele w stylu rustykalnym, stanowi fakt, że wybór sali jest mocno ograniczony. Na rynku nie ma zbyt wielu miejsc, które idealnie oddawałyby klimat. Rządzą raczej nowoczesne wnętrza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dane miejsce odpowiednio zaaranżować.

Rustykalne wesele, czyli po pierwsze natura

Jeśli chodzi o lokal, idealne byłoby drewniane wnętrze, przywodzące na myśl wiejską chatę. Doskonale sprawdzi się także przyjęcie w plenerze, z dala od miejskiego zgiełku. Takie samo miejsce warto wybrać na sesję zdjęciową. Im bliżej natury – łąka, rzeka, staw, pole – tym lepiej.

rustykalne wesele wystrój

Kolorystyka rustykalnego wesela to przede wszystkim barwy ziemi, czyli brązy, beże, zieleń, ale także odcienie bieli. Wszystko, co subtelne i delikatne, jak babcine koronki czy jutowe worki i sznurki, nadaje się idealnie na dekorację. Stoły powinny zdobić polne kwiaty, a w drewnianych skrzynkach kusić gości dary natury, czyli owoce i warzywa, prosto z sadów i ogrodów.

rustykalne wesele wystrój

Państwo młodzi w wersji rustykalnej

Trudno wyobrazić sobie wszechobecne kwiaty, wianki, pieńki drzew, świeczniki ze słoików, ozdobionych sznurkiem czy koronką, białe haftowane obrusy i tort dekorowany jadalnym mchem w połączeniu z rozkloszowaną suknią do ziemi w stylu księżniczki Disneya. Skromność i subtelność w przypadku rustykalnego wesela powinny dotyczyć także (a raczej przede wszystkim) stroju panny młodej. Wybór powinien paść na romantyczną, prostą sukienkę z elementami koronki, a delikatne upięcie czy warkocz powinien ozdabiać wianuszek zamiast okazałego welonu.

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

Decydując się na rustykalne wesele, trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: zachowawczość. Natura nie lubi przepychu, karmi się za to spokojem, równowagą i harmonią. Takie właśnie powinno być rustykalne wesele.

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

Wesele w stylu rustykalnym

Wiele par, biorących ślub w 2022 roku, borykać się będzie z problemem, jaki motyw przewodni wesela wybrać. Obecnie, już od kilku lat, bardzo modnych stało się kilka stylistyk. Każda para młoda znajdzie więc styl, w którym będzie czuła się dobrze i naturalnie, oraz, który będzie odzwierciedlał ich zainteresowania, czy osobowość.

Jednym z modnych stylistyk weselnych jest styl glamour. To, przede wszystkim, połączenie elegancji i prostoty, utrzymana w barokowym stylu. Kolorystyka to najczęściej złoto i srebro, biel, czerwień, a także butelkowa zieleń. Koniecznie z dodatkiem błyskotek, jak choćby kryształy, czy diamenciki. Bogactwo dodatków, np. złote podtalerze, ogromne żyrandole, czy ciężkie i zdobne świeczniki, razem tworzą klimat elegancji i przepychu. W połączeniu ze zdobną suknią Panny Młodej w stylu księżniczki, koniecznie z katedralnym welonem, diademem lub koroną, tworzą wrażenie, iż uczestniczymy w weselu pary królewskiej.

Nie wszyscy będą czuć się dobrze i odnajdą się w stylu glamour. Jego przeciwieństwem, będącym w tej chwili chyba najmodniejszym motywem, jest wesele w stylu rustykalnym. Jest to stylistyka bardzo naturalna, nawiązująca do matki natury i sielskości. Tu, zamiast eleganckiego pałacu, czy bogato zdobionej sali weselnej, na zabawę należy wybrać raczej drewnianą przestrzeń. Idealnie sprawdzi się np rustykalna stodoła na wesele.

Klimat wsi dopełnią naturalne, drzewne dodatki. Kolorystyka to, przede wszystkim, barwy ziemi, a więc brązy, beże, zielenie, różne odcienie bieli. Odpowiedniego klimatu dodadzą delikatne, babcine koronki, worki jutowe i sznurki w naturalnym kolorze. Zamiast wymyślnych, egzotycznych wiązanek kwiatowych, w stylu rustykalnym w wazonach (albo słoikach) znajdą się kolorowe, polne kwiaty. Dobrym dodatkiem będzie naturalne drewno – pieńki, czy plastry, a także ręcznie czerpany papier. Na ścianach koniecznie drewniane dodatki (modne są obręcze z oplecionymi wokół roślinami), czy ogromne, ręcznie robione z naturalnego sznurka, makramy.

Również suknia ślubna Panny Młodej powinna pasować do wnętrza i dodatków, by tworzyć spójną całość. Najlepszym wyborem będzie delikatna, zwiewna kreacja, wykończona koronką. Na głowie najlepiej sprawdzi się delikatne upięcie, warkocz, czy rozpuszczone włosy. Zamiast welonu, dobrym rozwiązaniem będzie wianek z kolorowych kwiatów, lub kilka roślin upiętych bezpośrednio na włosach.

Miejsce zawierania związku małżeńskiego także nie należy pozostawiać przypadkowi. Zamiast bogatej, barokowej katedry, Młodzi biorący ślub w stylu rustykalnym wybiorą klimatyczny drewniany kościółek.

Obecnie, w całej Polsce znajdziemy wiele miejsc oferujących organizację wesel w stylu rustykalnym. Każda Para Młoda marząca o ślubie i weselu w sielskim klimacie, bez problemu powinna znaleźć miejsce, która będzie odpowiadać jej preferencjom, gustowi, lokalizacji, czy kieszeni.

Napisz komentarz