rustykalne wesele

Rustykalne wesele, czyli właściwie jakie? Cechy stylu

Wiejski stół z rustykalnym weselem ma tyle wspólnego, co bimber z winem chardonnay. Choć „rustykalny” z definicji oznacza „mający związek z wsią”, przyjęcie w tym stylu rządzi się nieco innymi prawami. Jakimi?

Tekst: Katarzyna Mordalska

Nie każde wiejskie wesele to rustykalne wesele

W myśl zasady „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”, zauważyć można pewien trend, który pewnie potwierdzi niejeden bywalec wesel w różnych środowiskach. Pary z miast coraz częściej szukają połączenia z naturą i sielskim klimatem wsi, natomiast nowożeńcy z mniejszych miejscowości decydują się raczej na nowoczesne aranżacje, często z przysłowiową pompą. Z tego powodu rustykalne wesele zyskało w ostatnich latach nowy, bardziej współczesny wymiar.

rustykalne wesele wystrój

Bolączkę dla par, decydujących się na wesele w stylu rustykalnym, stanowi fakt, że wybór sali jest mocno ograniczony. Na rynku nie ma zbyt wielu miejsc, które idealnie oddawałyby klimat. Rządzą raczej nowoczesne wnętrza. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dane miejsce odpowiednio zaaranżować.

Rustykalne wesele, czyli po pierwsze natura

Jeśli chodzi o lokal, idealne byłoby drewniane wnętrze, przywodzące na myśl wiejską chatę. Doskonale sprawdzi się także przyjęcie w plenerze, z dala od miejskiego zgiełku. Takie samo miejsce warto wybrać na sesję zdjęciową. Im bliżej natury – łąka, rzeka, staw, pole – tym lepiej.

rustykalne wesele wystrój

Kolorystyka rustykalnego wesela to przede wszystkim barwy ziemi, czyli brązy, beże, zieleń, ale także odcienie bieli. Wszystko, co subtelne i delikatne, jak babcine koronki czy jutowe worki i sznurki, nadaje się idealnie na dekorację. Stoły powinny zdobić polne kwiaty, a w drewnianych skrzynkach kusić gości dary natury, czyli owoce i warzywa, prosto z sadów i ogrodów.

rustykalne wesele wystrój

Państwo młodzi w wersji rustykalnej

Trudno wyobrazić sobie wszechobecne kwiaty, wianki, pieńki drzew, świeczniki ze słoików, ozdobionych sznurkiem czy koronką, białe haftowane obrusy i tort dekorowany jadalnym mchem w połączeniu z rozkloszowaną suknią do ziemi w stylu księżniczki Disneya. Skromność i subtelność w przypadku rustykalnego wesela powinny dotyczyć także (a raczej przede wszystkim) stroju panny młodej. Wybór powinien paść na romantyczną, prostą sukienkę z elementami koronki, a delikatne upięcie czy warkocz powinien ozdabiać wianuszek zamiast okazałego welonu.

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

Decydując się na rustykalne wesele, trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: zachowawczość. Natura nie lubi przepychu, karmi się za to spokojem, równowagą i harmonią. Takie właśnie powinno być rustykalne wesele.

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

rustykalne wesele wygląd

Napisz komentarz