Diety sokowe — prawdy i mity

Diety sokowe — prawdy i mity

Diety sokowe to jedne z budzących największe emocje diet. Mają one zarówno zwolenników, jak i przeciwników a wokół diet sokowych narosło wiele mitów oraz twierdzeń, które czasami są prawdziwe a czasem nie. Wiele osób chcąc rozpocząć taką dietę, zadaje pytanie, które wiadomości o diecie sokowej są prawdzie, aby móc podjąć świadomą decyzję o jej stosowaniu. Prawdy i mity o diecie sokowej przedstawiamy poniżej.

MIT — Dieta sokowa to pełnowartościowa dieta dzienna

Pierwszym mitem, który jest często przytaczany odnośnie diety sokowej to ten, że dieta sokowa jest w pełni wystarczająca i możemy funkcjonować jedynie na niej. Jest to całkowita nieprawda. Soki zawierają relatywnie mało kalorii i mają niską wartość odżywczą. Aby dostarczy organizmowi dziennie odpowiednią ilość węglowodanów, tłuszczy czy białek powinniśmy korzystać z dodatkowych posiłków i nie bazować jedynie na piciu soków. Soki nie zawierają też błonnika, co będzie skutkowało wolniejszą przemianą materii oraz uczuciem głodu.

MIT — Pijąc soki nie przytyjemy

Spora część osób sądzi, iż soki są na tyle zdrowe i bezpieczne, że możemy pić je bez ograniczeń i nie przytyjemy. Jak z każdym pożywieniem, tak i z sokami należy postępować racjonalnie. Soki zawierają mało substancji odżywczych i kalorii a dużo cukru. Poprzez to możemy być ciągle “głodni”, pić jeszcze więcej soków czy uświadczyć gwałtownego spadku cukru i głodu np. pijąc sok winogronowy.

MIT — Dieta sokowa jest dla każdego

Kto sądzi, że soki to zdrowy typ żywności, który może stosować każdy. Niestety dieta sokowa jak każda inna posiada swoje minusy. Z pewnością z diety sokowej nie mogą korzystać osoby uczulone na dane owoce czy cukrzycy, gdyż soki zawierają cukry. Osoby intensywnie trenujące, w podeszłym wieku czy matki karmiące również potrzebują dużo więcej substancji odżywczych, których w sokach nie znajdziemy w odpowiednich ilościach.

detox sokowy

PRAWDA — Dieta sokowa oczyszcza organizm

Drugą prawdą jest fakt, że dieta sokowa potrafi oczyszczać nasz organizm z toksyn oraz szkodliwych substancji. Proces ten nie dzieje się błyskawicznie a stopniowo. Dieta sokowa nie jest zatem panaceum na wszystkie toksyny, które znikną w ciągu kilku dni. Picie soków poprawia wydolność organizmu w tym zakresie i stymuluje wydalanie szkodliwych toksyn, ale z pewnością nie usunie ich wszystkich w krótkim czasie.

PRAWDA — Istnieje wiele znaków zapytania odnośnie diety sokowej

Diety sokowe, choć bardzo popularne nadal nie są definitywnie przebadane. Choć odbywają się lub odbywały do tej pory badania, to nie potwierdziły one w sposób jasny i definitywny, że dieta sokowa pomaga skutecznie schudnąć czy ma jednoznaczny i decydujący wpływ na detoksykację. Indywidualne predyspozycje organizmu oraz brak wielu publikacji naukowych na ten temat, każą nam odbierać dietę sokową jako wysoce prawdopodobną czy przynoszącą dobre korzyści, a nie naukowy sposób na odchudzanie, czy detoksykację.

Jeżeli nie wiemy jaką dietę sokową wprowadzić do swojej diety to warto skorzystać z pomocy jaką daje porównywarka diet Dietly. Wystarczy wybrać interesujące Nas miasto i w filtrach znaleźć firmy cateringowe, które oferują diety sokowe.

Napisz komentarz