jak pisać życzenia ślubne

Jak pisać życzenia ślubne ? Oraz jak ich nie pisać

Samodzielne stworzenie i napisanie życzeń ślubnych jest nie lada wyzwaniem. Wiedzą dobrze o tym ci, którzy już nie raz próbowali się za to zabrać. Tym, którzy się naprawdę zastanawiają, jak poprawnie napisać życzenia ślubne, przedstawiamy garść pomysłów zaczerpniętych od praktyków.

Tekst: Marta Nowik

Jak pisać życzenia ślubne?

1. Napisz je samodzielnie. Wtedy taki tekst będzie niezwykle cenny dla osób, do których będzie skierowany.
2. Umieść w nich to, co dyktuje Ci serce. Idź też za głosem własnej intuicji. To zdecydowanie pomaga trafnie dobrać słowa i szczerze podzielić się swoimi przemyśleniami.
3. Zastanów się wcześniej, co byś chciał wyrazić i przekazać w takich życzeniach. Notuj sobie na oddzielnej kartce wszystkie pomysły, jakie ci tylko przyjdą do głowy.
4. Staraj się przyszłych nowożeńców potraktować jak najbardziej indywidualnie. Niech w trakcie odczytywania życzeń poczują się oni naprawdę wyjątkowo i niech towarzyszy im świadomość, że są dla ciebie bliskimi osobami.
5. Unikaj zbyt powszechnie stosowanych zwrotów i powiedzonek, które tak naprawdę nic nie wnoszą i jakże niewiele znaczą.
6. Poszukaj jakiegoś głębokiego i ciekawego cytatu, który będzie odpowiedni na taką okazję. Może on być mottem lub puentą do twoich życzeń.

Życzenia ślubne – jak ich nie pisać?

Często się też głowimy nad tym, jak nie należy pisać ślubnych życzeń. O czym pamiętać, aby nie popełniać podstawowych błędów? Czego się wystrzegać i unikać?

1. Nie kopiuj dosłownie tekstu życzeń z Internetu. Nie masz nigdy pewności, że pozostali goście też tego nie zrobią i to dokładnie z tej samej strony www.
2. Nie pisz ich, jeśli czujesz, że to nie jest ten odpowiedni moment i gdy wiesz, że twoja twórcza wena cię dziś opuściła.
3. Nie nadużywaj w nich ciągle tych samych słów. Staraj się je zastąpić w miarę możliwości innymi wyrazami. Pomocny może się tu okazać Słownik wyrazów bliskoznacznych.
4. Nie stosuj nadmiernie, pisząc własne życzenia ślubne, zbyt górnolotnych zwrotów. Lepiej brzmią proste określenia i porównania.
5. Jeśli piszesz je odręcznie, nie przekreślaj, nie poprawiaj dwa razy, jak się pomylisz. Warto jest wcześniej sobie napisać ten tekst w jakimś brudnopisie, potem przeczytać go kilka razy na głos i poprawić to, co naszym zdaniem wymaga jeszcze korekty lub uzupełnienia.
6. Nie pisz nie na temat. Dobrze jest trzymać się rozpoczętych wątków i nie przeskakiwać zbyt szybko na inne.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że samodzielne napisanie wyjątkowych i oryginalnych życzeń ślubnych to nie jest taka prosta sprawa. Ale na pewno warto próbować i tworzyć je własnoręcznie. Nabierają one wtedy zdecydowanie o wiele większej wartości niż te kopiowane.

Napisz komentarz