Jak zorganizować wesele

Jak zorganizować wesele? 3 porady od konsultanta ślubnego

Zaręczyny to ważna chwila, prowadząca do rozpoczęcia wspólnego życia. Najczęściej rozpoczyna też jeszcze jedno – wielkie przygotowania do ślubu i wesela. Niezależnie od tego, czy planujecie coś kameralnego, czy ogromny bal, przygotowania mogą przytłaczać. Ilość decyzji, które trzeba podjąć w tym okresie, presja ze strony rodziny pary młodej, a nawet znajomych i przyjaciół, jest ogromna. Jak podejść do organizacji ślubu tak, żeby nie oszaleć? O poradę zapytaliśmy profesjonalną konsultantkę ślubną Karolinę Piekara prowadzącą agencję ślubną Bride Side Wedding Planner.

1. Organizujecie własny ślub, nie rodziców i znajomych.

Problemem, który często towarzyszy organizacji ślubu, jest pewien impas pomiędzy oczekiwaniami rodzin i znajomych obu stron. Para młoda może pochodzić lub zadawać się z różnymi środowiskami i próbować zadowolić każde z nich na swoim weselu. Różne tradycje i zwyczaje rodzin pary młodej mogą być nie tylko przyczyną zamętu organizacyjnego, ale też narastających konfliktów i frustracji. A przecież kto by chciał, aby atmosfera kłótni towarzyszyła mu do ołtarza? W takiej sytuacji warto nabrać odrobiny dystansu i zastanowić się nad tym, czego samemu się pragnie. Ślub i wesele to nie święto rodziców, przyjaciół czy cioć, a Wasze. Pierwszą i najważniejszą myślą, którą chciałabym przekazać jest to, że wesele to celebracja Waszej miłości i Waszej drogi życia. Warto rozpocząć tę drogę na własnych zasadach.

2. Co trzeba wiedzieć przed organizacją wesela?

Przed właściwym rozpoczęciem planowania ślubu i wesela trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań. Dotyczą one oczekiwań i marzeń obu stron. Konwersacja o tym, co jest konieczne, co potrzebna, co mile i niemile widziane jest bardzo istotna. Daje ona pewnego rodzaju mapę priorytetów i granic, w których będziecie się poruszać podejmując wszystkie decyzje. Jeśli pojawią się znaczące różnice w oczekiwaniach, to jest czas na rozstrzygnięcie ich i ustalenie satysfakcjonującego kompromisu. Gdy ustali się zasady na samym początku, łatwiej jest uniknąć konfliktów w przyszłości.

3. Konsultacje ślubne: z profesjonalistami i ze znajomymi.

Nie można zapomnieć o jednym: nie jesteście z tym sami. Warto zwrócić się po rekomendacje i opinie do znajomych lub do profesjonalnego konsultanta ślubnego.
Niestety wiele przyszłych par młodych bierze cały ciężar organizacji wesela tylko na siebie. Okres planowania ślubu może być ciężki dla związku, więc dużą różnicę robi posiadanie kogoś z zewnątrz, kto może pomóc w organizacji i chłodnym okiem spojrzy na burzliwe dyskusje. Szukanie wsparcia w postaci przyjaciół, czy agencji ślubnej, może zaważyć na tym w jakiej atmosferze odbędzie się organizacja ślubu i samo wydarzenie.

Podsumowanie

Przy organizacji ślubu i wesela trzeba pamiętać o trzech rzeczach:

  • Byciu w zgodzie z samym sobą, a nie cudzymi wymaganiami
  • Dialogu z partnerem/partnerką o swoich oczekiwaniach.
  • Szukaniu i przyjmowaniu pomocy w organizacji.

Oczywiście jest wiele bardziej technicznych kwestii związanych z weselem: jak powinny wyglądać zaproszenia, jak wybrać miejsce, ilu zaprosić gości. Ale trzymając się tych trzech zasad, te kwestie przestaną wydawać się wyzwaniem.

Bride Side Wedding Planner

Napisz komentarz