Świadkowie tej samej płci

Świadkowie tej samej płci? To może być piękny widok!

Czy świadkowie mogą być tej samej płci? Co na to prawo kanoniczne i cywilne? Co z tradycją? Trzeba to rozważyć pod różnym kątem, ale najważniejsze jest to, czego pragniemy my sami!

Tekst: Monika Barylska

Świadkowie to kluczowe osoby podczas zaślubin zaraz po Młodej Parze. Wybierając ich, kierujemy się przede wszystkim intuicją i emocjami. Chcemy, aby w tym najważniejszym dniu w naszym życiu były przy nas osoby nam najbliższe, czy to rodzina, czy też najlepszy przyjaciel lub przyjaciółka. Taki wybór tylko z pozoru wydaje się prosty. Często para nie może się wspólnie zdecydować.

Świadkowie tej samej płci, czy to dobry wybór?

Na pierwszym planie pan młody w garniturze i panna młoda w pięknej białej sukni. Obok nich świadek i świadkowa. Jest to klasyczny obraz,  który wyobrażamy sobie myśląc o ślubie. Jednakże czasami ze względów rodzinnych lub po prostu  z własnego przekonania decydujemy się na to, aby pan młody był w towarzystwie trzech kobiet lub młoda panna w towarzystwie trzech mężczyzn. Niczemu to nie przeszkadza, a i bardzo oryginalnie wygląda.

Jak wygląda to prawnie?

Prawnie nie ma żadnych przeciwwskazań. Jedynie trzeba pamiętać, aby osoby wybrane na świadków były pełnoletnie oraz posiadały aktualny dokument potwierdzający tożsamość. Kościół, czyli prawo kanoniczne również nie zabrania,  a przede wszystkim nawet nie sugeruje wyboru płci świadków.

Tradycja

Jedynie wśród osób starszych z rodziny może się ten wybór nie do końca podobać. Niektóre rodziny są bardzo związane z tradycjami i nie do pomyślenia jest dla nich wybór świadków tej samej płci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to para młoda ma ostateczny głos.

Organizacja ceremonii

Wybierając dwóch mężczyzn, często czujemy obawy, czy poradzą sobie oni  z obowiązkami świadków. Niektóre czynności mogą mężczyzną przysporzyć sporych kłopotów: przypięcie welonu, dbałość o schludność sali weselnej lub pomoc przy zorganizowaniu listy gości weselnych. Często jednak okazuje się, że pomoc właśnie mężczyzn może okazać się kluczowa. Przede wszystkim jest tak dzięki ich opanowaniu i konkretnych działaniach. Kobiety w takich chwilach działają często zbyt emocjonalnie i nerwowo. W razie, gdyby mężczyźni sobie nie radzili, można zawsze poprosić o pomoc druhnę, mamę lub koleżankę. Wybór dwóch kobiet na świadków też może być ciekawy, bo widok trzech kobiet przy ołtarzu, będzie wyjątkowy i piękny.

Jeżeli więc jesteście oboje zdecydowani na to, aby wasi świadkowie byli tej samej płci, nic nie stoi temu na przeszkodzie. I tak najważniejsze jest, abyście potrafili zawsze znaleźć rozwiązanie w tym jak i w kolejnych dniach waszego wspólnego życia. Ten dzień jest przede wszystkim dla Was!

 


Zdjęcie: www.matthewrycraft.co.uk

 

Napisz komentarz