Wódka weselna

Wódka weselna – jaką, ile i gdzie kupić?

Przygotowywanie gastronomii weselnej jest zadaniem trudnym i bardzo wymagającym. Jednym z kluczowych etapów jest wybór typu wódki, którą postawisz na weselnym stole. Organizatorzy wesela często nie wiedzą jaką wódkę wybrać, jaką ilość warto przygotować oraz gdzie zaopatrywać się w jej duże ilości. Tymczasem wódka to nie tylko podstawowy alkohol dedykowany dla weselnych gości, ale również element tak zwanej wyprawki, którą otrzymują wszyscy Twoi goście. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy jak krok po kroku wybrać wódkę na weselny stół. 

Sprawa podstawowa – ilość wódki na weselnym stole

Ilość wódki, którą należy przygotować na czas wesela, zależy przede wszystkim od ilości osób, które będą w nim uczestniczyć oraz jakie są ich preferencje w zakresie spożywania alkoholu. Nawet jeśli nie wszyscy będą degustować mocne alkohole, to warto przygotować dodatkowo kilka butelek więcej, które przydadzą się w formie nagrody w weselnych zabawach. Nadmiarową wódkę możesz też wykorzystać jako prezent dla swoich gości oraz osób, które pomogły w organizacji wesela. 

Główną zasadą jest to, że wódki nie powinno na weselnym stole zabraknąć. Dlatego warto zaokrąglić potrzebną ilość w górę. Przyjmuje się, że na czas wesela warto przygotować przynajmniej 1 litr na głowę każdego gościa. W przypadku wesel dwudniowych lub imprez odbywających się wraz z poprawinami – warto przygotować 1,5 litra na głowę. 

Jak wybrać wódkę weselną? Kilka praktycznych porad 

W wyborze wódki weselnej istotne jest określenie jaką markę preferujesz i jaką pragniesz obdarować swoich gości. Ta natomiast zależy w dużym stopniu od Twojego budżetu oraz jego zasobności. Wódka weselna może pod tym kątem dzielić na dwie główne półki cenowe – wysoką oraz średnią. W pierwszej znajdują się wódki, których zakup kosztuje od 30 do nawet 60 zł lub więcej za pół litra. Do najpopularniejszych w tym przedziale należą: Finlandia, Chopin, Absolut, Smirnoff. 

W niższej półce cenowej znajdziesz wódki, których zakup będzie nieco tańszy. Półlitrowa butelka kosztuje zazwyczaj około 30 zł lub nawet mniej. Do najchętniej wybieranych należą: Żubrówka, Sobieski, Pan Tadeusz, Palace, Wyborowa. 

Niekiedy też wybór pada na nieco tańsze odmiany wódki weselnej, których półlitrowa butelka kosztuje około lub nawet mniej niż 20 złotych. Są to przede wszystkim Gorzka Żołądkowa, Luksusowa, Krupnik. 

Gdzie i kiedy warto kupować wódkę weselną? 

Najlepiej wyczekiwać momentu, aż będzie dostępna w promocyjnej cenie. Wówczas zakup jej dużej ilości będzie najbardziej opłacalny. Warto obserwować poziom cen już kilka miesięcy przed datą ślubu. Wódkę weselną nie warto kupować na ostatnią chwilę. Wynika to oczywiście z faktu, że powinna zostać odpowiednio przyozdobiona przed postawieniem na weselnym stole. W tym celu wykorzystuje się specjalne etykiety oraz zawieszki, które będą stanowić ich estetyczną ozdobę. 

Alkohol w dużej ilości można kupić w hurtowni. Uzyskasz tam najlepszą cenę, a ponadto wszelkie niewykorzystane butelki będziecie mogli bez przeszkód i problemów zwrócić. Niektórzy korzystają także ze sklepów oferujących towary w cenach hurtowych. W wielu z nich masz możliwość uzyskania atrakcyjnego rabatu, szczególnie gdy kupujesz duże ilości butelek. Rabat w wysokości 5% będzie już wystarczająco atrakcyjny.

Napisz komentarz