przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu krok po kroku

Upływający czas jest złym doradcą, dlatego tak jak wszystkie ważne przedsięwzięcia w życiu, tak i ślub należy zacząć planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie tylko ze względu na konieczność zarezerwowania terminów, ale także z uwagi na potrzebę dokładnego przemyślenia pewnych rozwiązań. Kiedy rozpocząć przygotowania do ślubu i gdzie leży granica między nadgorliwym a praktycznym podejściem?

 

Od czego zacząć przygotowania do ślubu?

Jesteście już po tak zwanym „słowie”, macie za sobą czas narzeczeństwa i wreszcie przychodzi moment, w którym podejmujecie decyzję o organizacji uroczystości. W głowie rodzi się pytanie: od czego zacząć przygotowania do ślubu? W końcu to nowa sytuacja w życiu, której nie można z niczym porównać i której trzeba stawić czoła. Nie są to przecież wakacje, przy organizacji których wybory ograniczają się do miejsca, hotelu i środka transportu. To ogromne przedsięwzięcie, niezależnie nawet od liczby gości. Przewodnik krok po kroku pozwoli odnaleźć się w chaosie i panice, które być może zrodziły się w waszych głowach.

 

Uporządkować sprawy organizacyjne pomoże sporządzenie listy i harmonogramu jej realizacji. Przygotowanie planu działania to najlepsza metoda na zapanowanie nad przedślubnymi obowiązkami. Tych zdecydowanie nie jest mało. Można je podzielić na kilka kategorii, czyli po pierwsze załatwienie formalności, po drugie wszystkie sprawy związane z miejscem (a raczej miejscami) uroczystości, oprawa oraz indywidualne przygotowania państwa młodych. Realizację należy zacząć najpóźniej na rok przed planowaną uroczystością, ale trzeba mieć na uwadze, że wszelkiego rodzaju miejsca i usługi cieszące się dużym powodzeniem (począwszy od sali, poprzez oprawę muzyczną, cukierników, aż po salon sukien ślubnych) będą wymagały o wiele wcześniejszej rezerwacji.

Przygotowania do ślubu – lista

przygotowania do ślubu

Zgodnie z zaprezentowaną klasyfikacją, warto przygotować listę przygotowań do ślubu ze szczegółową rozpiską. Poniżej przedstawiamy poglądową propozycję.

Lista formalności:

 • odebranie świadectw chrztu i bierzmowania – konieczna jest wizyta w parafii; dokumenty są ważne przez 3 miesiące, więc nie można przesadnie spieszyć się z ich odbiorem,
 • odbycie nauk przedmałżeńskich (na około 6 miesięcy przed ślubem) i pobranie zaświadczenia,
 • załatwienie zapowiedzi w parafiach obojga małżonków i pobranie zaświadczeń o ich wygłoszeniu,
 • wizyta w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego – na krócej niż 3 miesiące przed planowanym ślubem, gdyż tyle jest ważne zaświadczenie urzędu o braku przeciwwskazań do wzięcia ślubu; podczas wizyty należy mieć przy sobie dokumenty tożsamości,
 • ponowna wizyta w kancelarii parafii, podczas której należy dostarczyć zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego, zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach oraz (tuż przed ślubem) zaświadczenie o odbytej spowiedzi; w kancelarii parafialnej państwo młodzi i świadkowie podpisują także zgodę na skutki cywilno-prawne, co nie wymaga już wizyty w urzędzie stanu cywilnego,
 • dostarczenie dokumentów do urzędu stanu cywilnego leży po stronie parafii, która ma na to 5 dni od momentu zawarcia małżeństwa; po upływie kolejnych około 2 tygodni akt małżeństwa będzie gotowy i możliwy będzie odbiór skróconych aktów.

 

Przygotowania do ślubu związane z organizacją miejsca:

 • zarezerwowanie sali lub miejsca ewentualnego przyjęcia – termin zależny od zainteresowania, jakim cieszy się dany lokal,
 • dekoracja kościoła – wybór usługodawcy, konsultacja koncepcji i rezerwacja terminu,
 • dodatkowe atrakcje, np. fotobudka na przyjęciu czy gołębie podczas uroczystości kościelnych.

 

Oprawa:

 • zaproszenie i plan usadzenia gości – około 3 miesięcy przed,
 • wybór menu na przyjęcie weselne, zamówienie tortu oraz alkoholu i produktów, których wstawienie jest wymagane w danym lokalu,
 • zarezerwowanie terminu zespołu lub dj’a (także ustalenie repertuaru zabaw) oraz innego rodzaju oprawy muzycznej, np. skrzypiec w kościele – podobnie, jak w przypadku wyboru sali, termin zależy od popularności na rynku,
 • fotograf i ewentualne videofilmowanie,
 • samochód – przy okazji warto także ustalić jego dekorację,
 • obrączki – jeśli decydujecie się na grawer, trzeba zamówić usługę odpowiednio wcześnie.

 

Przygotowania państwa młodych

 • suknia i garnitur – wymagają zapasu czasowego, zwłaszcza gdy są szyte na miarę,
 • bukiet panny młodej – najwygodniej zamówić go u osoby, która zajmuje się dekoracją kościoła,
 • makijaż i fryzura panny młodej – poprzedzone próbami i konsultacjami z fryzjerem i wizażystką.

 

Przygotowania do ślubu – o czym pamiętać?

Jako państwo młodzi nie musicie być zdani wyłącznie na siebie. W organizację i przygotowania do ślubu warto zaangażować rodzinę i znajomych, którym możecie oddelegować obowiązki niewymagające podejmowania kluczowych decyzji. Może to być na przykład załatwienie elementów dekoracji. Pomocni będą przede wszystkim świadkowie, zwłaszcza przy organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego, więc nie zapomnijcie ustalić z nimi dogodnych terminów.

przygotowania do ślubu

O czym pamiętać podczas przygotowań do ślubu? Do spraw organizacyjnych, które łatwo mogłoby umknąć, należy załatwienie dni wolnych w pracy. Zgodnie z ustawą Prawo Pracy, każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługują dwa dni urlopu w związku ze ślubem. Najwygodniej więc wziąć wolne w piątek i poniedziałek, a w razie konieczności i możliwości, dodatkowo nawet nieco wydłużyć ten czas.

Kolejna kwestia, którą również należy mieć na uwadze, to po pierwsze dowóz gości z miejsca ślubu do lokalu, gdzie odbędzie się uroczystość weselna oraz wynajem hotelu dla gości przyjezdnych. Warto zarezerwować także dodatkowy pokój na nieprzewidziane okoliczności, na przykład dla starszej osoby, która będzie wymagała odpoczynku lub rodziców z małym dzieckiem.

Ostatnia rzecz to drobne upominki dla gości, o których także trzeba pamiętać. Koniecznie wybierzcie coś, co będzie pasowało do stylu wesela. Oryginalne opakowanie i spersonalizowanie giftu sprawi, że goście miło będą wspominać uroczystość, w której uczestniczyli.

 

 

Napisz komentarz