ślub cywilny

Ślub cywilny – wszystko, co warto wiedzieć!

Ślub cywilny to skromniejsza uroczystość niż zaślubiny w kościele, które zwykle są dodatkowo zwieńczone hucznym weselem. Nie zmienia to jednak faktu, że także ta okoliczność wymaga odpowiedniego przygotowania. Dowiedz się, ile kosztuje ślub cywilny, jak przebiega i przede wszystkim – jak go zorganizować.

 

Ślub cywilny – dokumenty, które są niezbędne

Przed wizytą w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego konieczne jest zgromadzenie wymaganych dokumentów.

Przede wszystkim są to:

  • dokumenty tożsamości obojga przyszłych małżonków, które trzeba mieć także w dniu uroczystości (honorowany jest zarówno dowód osobisty, jak i paszport),
  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa,
  • oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, które składa się na miejscu.

W typowych sytuacjach te dokumenty wystarczą, by zorganizować ślub cywilny.

Istnieją jednak przypadki, w których konieczne będzie dopełnienie innych formalności. Jeżeli przyszła małżonka nie osiągnęła wymaganego do zawarcia związku małżeńskiego wieku (18 lat dla kobiet i mężczyzn), wymagane jest zezwolenie sądu, obniżające granicę do maksymalnie 16 lat. Inną, wyjątkową sytuacją jest zawieranie związku małżeńskiego przez pełnomocnika, które także wymaga zezwolenia sądu na taką formę oraz samego pełnomocnictwa na piśmie.

Co do zasady, w urzędach nie jest już wymagane dostarczanie odpisów aktów stanu cywilnego, w tym przede wszystkim aktów urodzenia. Ulega to jednak zmianie w sytuacji, gdy jedno z przyszłych małżonków jest obywatelem Polski, ale nie posiada aktów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, ustania lub unieważnienia małżeństwa), wydanych w Rzeczpospolitej Polskiej. Wówczas konieczne jest złożenie stosownego, zagranicznego dokumentu, potwierdzającego urodzenie, a w razie takiej konieczności, także ustanie lub unieważnienie małżeństwa.

Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku cudzoziemców, którzy muszą dostarczyć akt urodzenia wraz z tłumaczeniem na język polski, wykonanym przez tłumacza przysięgłego oraz zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego albo postanowienie sądu o zwolnieniu z wymaganego zaświadczenia.

W celu ustalenia daty ślubu cywilnego, do urzędu warto dostarczyć wymagane dokumenty na co najmniej 31 dni przed planowaną uroczystością.

Ile kosztuje ślub cywilny? Koszt formalności

Jeśli chodzi o ślub cywilny, koszt jest uzależniony od formalności, jakich należy dopełnić. Do niedawna konieczne było dostarczenie skróconych odpisów aktów urodzenia i, w razie konieczności, innych aktów cywilnych, potwierdzających śmierć byłego współmałżonka w przypadku wdowców czy dokumentów świadczących o ustaniu małżeństwa w przypadku rozwodników. Obecnie informacje o tym są przechowywane w bazie danych, a dokumenty wymagane są wyłącznie w omówionych już wyżej przypadkach.

ślub cywilny

Koszt ślubu cywilnego sprowadza się zatem do konieczności uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Warto jednak pomyśleć o oprawie muzycznej, która generuje dodatkowy wydatek. W zależności od konkretnego urzędu, opłata może wynieść od około 50 do 150 zł. Z większymi kosztami trzeba się liczyć także w przypadku ślubu cywilnego w plenerze.

Przysięga i ślub cywilny w plenerze

Przysięga, niezależnie od tego, czy zostanie wygłoszona w urzędzie stanu cywilnego czy podczas ślubu w plenerze, brzmi następująco:

„Świadomy/świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię małżonki lub małżonka) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.

Przysięga jako pierwsza pada z ust przyszłego małżonka, następnie ślubuje kobieta. Urzędnik potwierdza zawarcie związku małżeńskiego słowami:

„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński pani (…) i pana (…) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki”.

Następnie prosi o dopełnienie formalności i podpisanie aktu małżeństwa zarówno przez młodych, jak i świadków. Cała ceremonia trwa około 15 minut.

ślub cywilny w plenerze

Pomimo tak krótkiego czasu trwania samej uroczystości, wiele par decyduje się na jej organizację poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Taki zamiar należy zgłosić od razu przy załatwianiu pozostałych formalności. Kilka lat temu państwo wyszło na przeciw oczekiwaniom młodych i zezwoliło na taki proceder. Zgodnie z art. 85 ust. 11 Ustawy z dn. 8 grudnia 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego oraz par. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, opłata dodatkowa za taki ślub w plenerze wynosi 1000 zł. Trzeba także liczyć się z kosztami transportu urzędnika na miejsce ceremonii.

Ślub cywilny w plenerze może zatem odbyć się w dowolnym, wymarzonym przez współmałżonków miejscu. Jedyny wymóg jest taki, że musi ono zagwarantować zachowanie uroczystej formy aktu oraz bezpieczeństwo. W przypadku niespełnienia tych wymogów, dany urząd ma prawo odmówić udzielenia ślubu cywilnego w plenerze. Trudno zatem liczyć na uroczystość podczas lotu balonem czy pod wodą, ale decyzja ma charakter uznaniowy, więc warto spróbować z każdym pomysłem. Co ważne, w miejscu uroczystości musi być także możliwość umieszczenia godła państwowego.

Zobaczcie, jak pięknie może wyglądać ślub cywilny w plenerze.

Ślub cywilny – wybór sukienki

Skoro już wiesz, jakie dokumenty są wymagane i ile kosztuje ślub cywilny, na koniec coś, co tygryski lubią najbardziej – sukienki na ślub cywilny. Wybór tylko z pozoru wydaje się łatwy, ale tak naprawdę nieograniczone możliwości sprawiają, że trudno zdecydować się na coś konkretnego. Zawsze w modzie są sukienki – zarówno koktajlowe, jak i balowe – w kolorach beżu, pudrowego różu i odcieniach bieli. Najbardziej przywodzą na myśl suknię ślubną, zwłaszcza gdy są wzbogacone koronką.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po inny kolor. W tym sezonie wiosna-lato 2017 Instytut Pantone okrzyknął barwę „greenery” mianem kultowej. W uzasadnieniu tego wyboru eksperci przekonywali, że zieleń jest symbolem początku. W sam raz zatem na zaakcentowanie nowego rozdziału w życiu pod tytułem „mąż i żona”, a jednocześnie kolor ten daje nieograniczone możliwości stylizacyjne. Doskonale skomponuje się ze stanowiącą dla niego ciepłą przeciwwagę pomarańczą lub obszerną biżuterią w kolorze złota. Zieleń jest jednocześnie dość uniwersalnym kolorem, więc warto wykorzystać ją jako inspirację przy tworzeniu stylizacji, choćby tylko w akcentach.

Napisz komentarz